Pentagramus - Institut Magických Umění

Starověký Egypt a jeho historie

 

 

Cliquez-ici ! pour visiter Egyptos, L'Egypte des pharaons !!! (Nutná znalost francouzštiny!!)

.:. Vítejte na mých stránkách o starověkém Egyptě .:.

 

"Dominique Vivant Denon"

 

Dominique Vivant DenonZa vlády Ludvíka XV. dohlížel na sbírku antických vykopávek a platil za chráněnce markýzy de Pompadour. V Petrohradě byl jako sekretář na vyslanectví ve velké oblibě u carevny Kateřiny. Jako diplomat ve Švýcarsku býval častým hostem u Voiltaira a namaloval proslulou Snídani ve Ferney. Jiným plátnem, rembrandtovskou manýrou kresleným Klaněním pastýřů, dosáhl dokonce členství v Akademii.

Po vypuknutí Velké francouzské revoluce pospíchal do Paříže. Tam našel své jméno na listině emigrantů, své statky zkonfiskované a majetek zabavený. Poté se živil prodejem svých kreseb, toulal se po trzích. Neočekávaně našel příznivce - Jacquesa Louise Davida - velkého malíře Revoluce. Záhy mu bylo povoleno pracovat na rytinách Davidových návrhů na kostýmy, které měly zrevoluciovat i módu. Dosáhl toho, že mu byly vráceny jeho statky a byl škrtnut z listiny emigrantů. Poté byl představen Napoleonovi, kterému se velice zalíbil. Ten mu navrhl, jestli by se nechtěl zúčastnit egyptské expedice a Denon souhlasil.

Když se vrátil z Egypta, stal se generálním ředitelem muzeí. Denon byl malířem a kreslířem a chtěl zkusit být i spisovatelem. Napsal novelu "Le Point de Lendemain (Není zítřku)", která mu získala jedinečné místo v literatuře. Vždyť tento mnohostranný, v mnohém ohledu přímo úžasný člověk učinil přece jen jedinou věc, ale ta mu zajišťuje, že ještě dnes na něho vzpomínáme.

Denon dobyl zemi faraonů kreslířskou tužkou, uchoval jí pro novou, věčnost a rázem z ní strhl závoj zapomenutí. Na základě Denonových kreseb Egypta vzniklo dílo "Déscription de l´Egypte (Popis Egypta)". Dílo bylo rozděleno do čtyř základních částí:

  • Antiquités

  • État moderne

  • Histoire naturelle

  • Carte topographique

Svazky se vydávaly 19 let.Od roku 1809-1828. Tak byly položeny základy egyptologie, ale při jejím vzniku sehrála roli náhoda.

Titulní strana knihy

 

 

 

 

      .: Shoutííík:. 

  GuestBook!!!

 © 2006 by Freya Sincereblue Zaraza