Pentagramus - Institut Magických Umění

Starověký Egypt a jeho historie

 

 

Cliquez-ici ! pour visiter Egyptos, L'Egypte des pharaons !!! (Nutná znalost francouzštiny!!)

.:. Vítejte na mých stránkách o starověkém Egyptě .:.

 

"Jean Francois Champollion"

 

Jean Francois ChampollionJean-Francois Champollion se narodil 23. prosince 1790 v městečku Figeac, kde vyrůstal v knihkupectví svého otce. záhy přišel na chuť knihám - především slovníkům. Jeho starší bratr se připravoval na dráhu knihovníka, ale Jean-Francois se jako desetiletý snažil číst Vergilia a Homéra v originále! O rok později se vydal za bratrem do Grenoblu.Ve škole sice nepatřil k nejpilnějším žákům, ale rád se ponořoval do studia orientálních jazyků a tak brzy ovládal hebrejštinu, chaldejštinu, syrštinu, etiopštinu a arabštinu. Zde se také poprvé setkal se starověkým Egyptem, protože navštěvoval prefekta departementu Isére Josepha Fouriera. Ten se o několik let dříve zúčastnil výpravy do Egypta a díky své funkci generálního tajemníka Institutu, který v Egyptě založil Bonaparte po vzoru Francouzského institutu v Paříži, si přivezl domů sbírku předmětů, která mladíka fascinovala.

Po pádu Bonaparteho se Champollion dostal na nějakou dobu do vězení a potom se na nějaký čas uchýlil do Figeaku. Zde se pustil do studia Rosettské desky. Klíč k tajemství písma starého několik tisíciletí však neposkytla tato slavná stéla. Díky kartuši Ramesse II. pochopil, že hieroglyf může znázorňovat i zvuk. Jak na to Champollion přišel?

Vycházel z kartuše, která obsahovala určitý počet znaků.

kartuše

kartuše

Podle toho tedy bylo zřejmé, že šlo o faraona, neboť do kartuše se zapisovala jména panovníků starověkého Egypta. Z koptštiny znal znak , který odpovídal písmenu "S". Pak dokázal snadno přečíst znak , který znal také z koptštiny. Věděl, že jeho význam je slunce, které se egyptsky řeklo RA. Ani znak mu nečinil velké potíže, protože na Rosettské desce přeložené do řečtiny znamenal "den, kdy se narodil" a vyslovoval se "MISÉ". Tento znak tedy odpovídal písmenu "M". Protože v hieroglyfech nebyly samohlásky pochopil, že se tento znak vyslovoval "MES" spojením M a S.

To vše dohromady pak dalo RA + MES + S = RAMESSE neboli "Ra ho zplodil". A nakonec sokol determinativ, který naznačoval, že šlo o božstvo. Faraon byl totiž považován za živého boha. Champollion tedy věděl, že má před sebou kartuši faraona Ramesse II.

Kartuše Ramesse II.

kartuše Ramesse II.

Po sedmnácti měsících pobytu v Egyptě přistál Champollion 23. prosince 1829 v přístavu Hyčres u Toulonu, přesně v den svých devětatřicátých narozenin. Egyptolog vyčerpaný dlouhou cestou musel nyní zůstat v jednoduché ubytovně (celá posádka lodi musela projít nejprve karanténou, která měla zabránit šíření morové epidemie), což pro Champolliona nebylo při jeho zdravotním stavu ideální. Champollion trpěl chronickou bronchitidou, cukrovkou, míval prudké záchvaty dny a také problémy s játry.V březnu 1830 se konečně dostal do Paříže, kde byl 7. května zvolen do Akademie věd historických a archeologických.  I přes stálé zdravotní problémy přednášel o egyptských pamětihodnostech a předváděl své črty z cest. Jako kustod muzea v Louvru vypracoval nový inventář sbírek, které obohatil o nádherné předměty dovezené z Egypta. Jeho hlavním cílem ale bylo vyučovat o Egyptě. Ucházel se o místo na francouzském vysokém učení Collčge de France, kam byl také přijat a když v květnu 1831 nařídil král Ludvík Filip zřízení katedry archeologie, byl jmenován jejím vedoucím.Na konci srpna roku 1831 odjel za Paříže do Figeaku, protože doufal, že pobyt v tomto regionu mu zlepší podlomené zdraví. Zbytky sil ale vyčerpal při psaní Gramatiky a když se koncem listopadu vrátil do Paříže, bylo jeho okolí znepokojeno jeho slabostí. 13. prosince mu náhlý záchvat znemožnil dokončit přednášku a o měsíc později (13. ledna 1832) ho stihl druhý záchvat.Jean-Francois Champollion zemřel 4. března 1832 po deseti letech práce, kterou položil základy nové historické vědní disciplíny - egyptologie.

 

 

 

 

 

      .: Shoutííík:. 

  GuestBook!!!

 © 2006 by Freya Sincereblue Zaraza