Pentagramus - Institut Magických Umění

Starověký Egypt a jeho historie

 

 

Cliquez-ici ! pour visiter Egyptos, L'Egypte des pharaons !!! (Nutná znalost francouzštiny!!)

.:. Vítejte na mých stránkách o starověkém Egyptě .:.

 

"Bohové - B"

 

A  B  C  D  E  F  G  H  I  K  M  N  O  P  R  S  T  U  V

Bastet - Posvátná kočka a Egyptská Bohyně v podobě kočky, ochránkyně města Pibaste. Jako Bohyně byla Bastet uctívána od nejstarších dob, avšak původně v podobě lvice, takže poněkud splývala s onskou Bohyní Tefnutou a s mennoferskou Bohyní Sachmetou. Hravější povahu s podobou kočky dostala teprve postupným vývojem. Jednou z jejich prvních známých funkcí byla ochrana mennoferského pohřebiště, později byla pokládána za zosobnění životodárného tepla slunce a nazývána okem Boha Raa. Bastet se tešila úctě v celém Egyptě už z dob Staré říše - to dokazují nápisy v hrobkách a v zádušních chrámech králů. Největšího rozšíření dosáhl její kult za králů 22. dynastie, kteří sídlili v Pibaste. Jako ochránkyně hlavního města povýšila na jednu z nejvýznamějších Bohyň a zachovala si popularitu až do řecko-římské doby. Chrámy a kaple měla Bastet na nejrůznějších místech Egypta. Doloženy jsou však jen u dnešní Sakkáry, v Dendeře, Esně, Hibbě na ostrově Fílai a v Tell Bastě (Pibaste). V troskách Pibaste bylo objeveno též rozsáhlé pohřebiště jejích posvátných koček. Zbyly tam však po nich většinou jen zvápnělé kostry, kdežto na jiných pohřebištích například u Bení Hasanu se zachovali dokonalé kočičí mumie. Střediskem jejího kultu a jejím sídelním městem byla Pibaste.

Ba - Ba bylo něco jako duše, vědomí a svědomí, která vznikala se zrozením člověka. Po smrti člověka se Ba spojila s Ka a vytvořili tak novou dimenzi života. Ba byla právě ta složka, která nás odlišovala od ostatních živých organismů. I zvířata a rostliny byly v egyptském pojetí tvořeni tělem a Ka, chyběla jim však ta jedinečná část - Ba.

Banebdžet - Bůh plodnosti, symbolizovaný obvykle beranem, někdy i kozlem. Byl považován i za pána zvířat.

Bes - Démon, později bůh v podobě trpaslíka. Měl řadu ochranných funkcí: chránil před uštknutím hady a štíry, před uhranutím nepřátelským pohledem, před trknutím nečistým prasetem, dále pomáhal ženám při líčení a při porodu a mužům při pití, aby se dobře bavili a měl příznivý vliv na sexuální aktivitu mužů.

Boinu - Posvátná volavka, která se zrodila ze sebe sama. Symbol života obnovujícího se smrtí.

Búchis - Posvátný býk. Obvykle byl bílý, někdy s černou hlavou. Hlavním znakem byla opačně naježená srst na šíji. Byl spojován hned s několika bohy: Amonem, Reem a Usirem.

 

 

 

 

 

 

 

      .: Shoutííík:. 

  GuestBook!!!

 © 2006 by Freya Sincereblue Zaraza