Pentagramus - Institut Magických Umění

Starověký Egypt a jeho historie

 

 

Cliquez-ici ! pour visiter Egyptos, L'Egypte des pharaons !!! (Nutná znalost francouzštiny!!)

.:. Vítejte na mých stránkách o starověkém Egyptě .:.

 

"Základní údaje o Egyptě"

 

 

Pohádkové knihy

Člověk by si měl čas od času přečíst nějakou hezkou knihu. A to platí hlavně u dětí, které si díky tomu rozšiřují slovní zásobu a také si procvičují svoji fantazii. Není nic lepšího, než si číst například sci-fi a představovat si všechny postavy a děje. Dětem, které ještě neumí číst, by měly z knihy předčítat jejich maminky. Čtení knih je velice důležité a prospěšné. Je všeobecně známo, že děti, kterým se pravidelně čte, se pak lépe učí ve škole. Snadněji si zapamatují učivo a nemusí se potom už moc učit doma. Existují různé knihy pro děti. Nejčastěji to jsou krásné pohádky a povídky. Dětem se doporučuje předčítat alespoň dvacet minut denně. Čtení knih dětem je skvělé také v tom, že se díky tomu mezi vámi utváří silnější pouto. Lidé knihy nakupují v klasickém knihkupectví, ale také na internetu. Internetové knihkupectví je oblíbené hlavně u těch, kteří nemají příliš mnoho času chodit po obchodech. U internetového nakupování neexistuje žádná otevírací domova. Můžete tedy nakupovat kdykoliv se vám to jen hodí. Z pohodlí domova si můžete objednat knihy pro děti v kteroukoliv denní i noční dobu. Internetové nakupování šetří čas, ale také peníze, protože si tak můžeme koupit opravdu levné knihy. Skvělým internetovým knihkupectvím je Beletrie.eu. V její nabídce najdete nepřeberné množství knih pro děti, ale samozřejmě i pro dospělé. Stačí si jen vybrat. Beletrie.eu nabízí kvalitní knihy za skvělé ceny. Stačí si jen objednat a knihy vám pak přijdou rovnou až domů. Navíc jsou zde všechny tituly přehledně rozděleny do příslušných knižních žánrů. U každé knihy je i krátký popisek, takže si snadno utvoříte představu, o čem kniha pojednává, jaké má hlavní postavy a podobně. Pokud chcete koupit knihy svým dětem, tak určitě vyzkoušejte internetové knihkupectvíBeletrie.eu a jistě budete spokojeni jak s velkým výběrem, tak i s cenami.

vlajkaOficiální název: Egyptská arabská republika (od roku 1953)

Středomořský přímořský stát, rozkládá se mezi Středozemním a Rudým mořem. Sousedí na východě s Izraelem, na jihu se Súdánem, na západě s Libyí a ze severu je omýván mořem. Hlavním zdrojem příjmů země činí v současné době Suezský průplav a cestovní ruch. 90 % celkové plochy tvoří pouště (Arabská, Libyjská, Núbijská).  

Správní členění: 25 guvernorátů, 8 hospodářských oblastí
Forma vlády: parlamentně prezidentská republika
Prezident: Mohammed Hosni Mubarak (od r. 1981) 

Hlavní město: Káhira (14 mil. obyvatel)
Rozloha: 997.738 km2
Počet obyvatel: 66,05 mil. (po Nigérii je to nejlidnatější země Afriky)
Hustota osídlení: 58 obyv./km2, 1000 obyv./km2 údolí Nilu
Obyvatelé: Egyptští Arabové (98 %), Núbijci, aj.
 

Náboženství: islám (sunnitští muslimové - 90 %), křesťanství (koptští křesťané - 9-10 %)
Jazyky: arabština (úřední jazyk), francouzština, angličtina, berberština, núbijština, bedžaština
Měna: egyptská libra (EL) - anglicky Egyptian pound (EGP)
          1 EL = 100 piastrů (Pt)
          1 USD = 6,108 EL (průměrný kurz)
 

Volný den: pátek
Státní svátky: 18. června (Výročí republiky 1953)
                     23. července (Výročí revoluce 1952)
                       6. října (Den ozbrojených sil)
Státní hymna: Od roku 1971 "Biladi" (Můj domov), hudba a slova: Sayed Darwish
 

Doklady:
Platnost cestovního pasu musí převyšovat nejméně o šest měsíců platnost žádaného víza.
Existuje vízová povinnost. 
Je nutné vyplnit formulář, anglicky nebo francouzsky, přiložit 1 pasové foto a cestovní pas, který je platný minimálně dalších 6 měsíců. Víza se vydávají na 3 měsíce s platností maximálně 30 dní od překročení hranice v Egyptě.
Jednovstupní vízum stojí cca 700,- Kč, vícevstupní pak 850,- Kč.
Egyptské vízum je možno získat také přímo na káhirském letišti (cena 15 USD).
Do Egypta je zakázán dovoz potravin, alkoholických nápojů, pornografie, zbraní a drog.

Velvyslanectví Egyptské arabské republiky
Pelléova 14
Praha 6 - Bubeneč
tel. 224311506 
Úřední hodiny: Po-Pá, 9-12 hod

 

Nejvyšší hora: sv. Katerína (Sinaj) - 2.642 m
Jezero: Násirovo jezero (6.500 km2)
Řeka: Nil (6.670 m), u Asuánu široký 200 m
Největší města: Alexandrie, Gíza, Suez
Letiště: Káhira-Heliopolis, Alexandrie, Asuán
Hranice: Súdán, Libye, Izrael

Hospodářství: zemědělsko-průmyslový stát, 28 % obdělávané půdy
Hlavní hospodářské zdroje: bavlna, cukr, rýže, ovoce, ropa, zemní plyn, turistický ruch
Pamětihodnosti: pyramidy a sfingy, Údolí králů (Tutanchamonova hrobka), Luxor, chrám Abú Simbel ad.
 

Chvíli strpení, prosím. Nahrávám mapu Egypta....

 

 

Životní tepna Nil

Téměř celé území Egypta leží v tropické zóně sucha. A přesto není celá země pouští, a to díky Nilu, nejdelšímu toku naší planety.

Egypt se rozkládá na téměř jednom milionu kilometrů čtverečních, avšak pouhá čtyři procenta území jsou obydlena. Obrovská africká země, která se přes Sinajský poloostrov rozpíná až do Asie, se stává téměř bez výjimky z pouští a polopouští. 
Životní tepnou země je Nil, který zemí protéká v délce 1.500 kilometrů a své břehy proměňuje v úrodné oázy. Životodárný vodní tok ústí široce rozvětvenou deltou do Středozemního moře. Zde se nacházejí největší města Egypta včetně hlavního města Káhiry se 12 miliony obyvateli. 
Podél úzkého, ale velice úrodného pruhu země kolem Nilu žije převážná část egyptského obyvatelstva. V období každoročních povodní mezi srpnem a zářím chrlí Nil do údolí v průměru 8.500 metrů krychlových za vteřinu, a tím umožňuje pěstování krmiva a zimního obilí. 
Většina egyptských obyvatel žije ze zemědělství. Od výstavby Asuánské přehrady jsou půdní výnosy podstatně stabilnější a životní podmínky podél Nilu se výrazně zlepšily. Obří přehrada reguluje povodně a zadržuje vodu v Násirově jezeře. V oázách a polopouštích žijí Beduíni zabývající se pastevectvím a chovem velbloudů. Počet obyvatel se během posledních 30 let zdvojnásobil.
 


Povrch

Egypt se rozkládá v severovýchodní části Afriky (mezi 22 a 32 stupněm zeměpisné šířky), na Sinajském poloostrově a několika ostrovech v Golfském zálivu a Rudém moři. Na severu je ohraničen Středozemním mořem, na východě Rudým mořem a Izraelem (255 km), na jihu sousedí se Súdánem (1.273 km) a na západě s Libyí (1.150 km). Moře tvoří hranici v délce 2.540 kilometrů. Egypt se dělí na čtyři hlavní geografické oblasti. Nilské údolí (necelá 4 % Egyptské rozlohy ) a delta, Arabská poušť na východě mezi Nilem a Rudým mořem (Východní poušť, na jihu přecházející v poušť Núbijskou, má hornatý a kamenitý charakter – maximálně 2.187 m n. m.), Libyjská poušť na západě (Západní poušť, písčitý charakter) a Sinaj (Sinajský poloostrov). Nejdůležitější oblastí pro Egypt je údolí Nilu a zejména pak jeho rozlehlá delta na severu. V Libyjské poušti se nachází nejhlubší Egyptská proláklina Kattara (133 metrů pod hladinou moře). Sinaj je severovýchodní část Egypta o rozloze 61.000 km2, ohraničená Izraelem, Suezským a Arabským zálivem a Středozemním mořem. Má pouštní charakter a hornaté vnitrozemí – nejvyšší hora Katrína 2.642 m n. m. Na Sinaji a v Arabské poušti se nachází hustý systém takzvaných wádí, koryta vyschlých řek, které se při deštích naplňují.

 

Podnebí

Egypt se nachází v suchém subtropickém pásmu. Rozlišujeme dvě roční období: letní - od května do října (teploty dosahují i 46 stupňů ve stínu) a zimní od listopadu do dubna (teploty se pohybují okolo 20 a na jihu 30 stupňů). Teplotní rozdíly mezi dnem a nocí jsou okolo 18 stupňů. V poušti pak rozdíl může činit i 40 stupňů (40 stupňů přes den a okolo nuly v noci). Srážky v Egyptě bývají zejména na severu (Alexandrie, Káhira), po výstavbě Asuánské přehrady a zvýšenému výparu se i v Horním Egyptě můžeme setkat s deštěm. Málo často, ale vydatné srážky se vyskytují na Sinaji, kde zaplavují vyschlá koryta řek wadí a přilehlá území. 

 

Nil

Nil je jedinou stálou egyptskou řekou. Se svou délkou 6.670 kilometrů (tato délka je spočítána i s řekou Kagerou, samotný Nil pak má 5.584 kilometrů) je nejdelší řekou na světě (povodí Nilu je 2.881.000 km2). Pramení severovýchodně od jezera Tanganika na území Burundi, a protéká skrze Burundi, Rwandu, Tanzánii, Ugandu, Súdán a Egypt, kde ústí do Středozemního moře rozsáhlou deltou se dvěma hlavními rameny (rozloha delty je 22.000 km2). Do doby, než se spojí s Modrým Nilem, má tok Nilu několik názvů. Ruvyronza, Ruvuvu, Kagera, L. Ukerewe, Victoria Nile, Albert Nile, Horský Nil, Bílý Nil a Nahr an Níl. Dvakrát ročně přináší Nil Egyptu záplavy, a to v červnu a říjnu, které jsou způsobeny zesíleným přítokem Modrého Nilu a Atbary. Díky výstavbě přehrad Asuánu je však jeho tok silně regulován. První malá Asuánská přehrada byla postavena v roce 1902 a roku 1971 byla dokončena druhá Asuánská přehrada.

Historické události, jako expanze faraonského Egypta směrem na jih do Núbie, jsou často upřesňovány v souvislosti s nilskými katarakty. Většinou se však neuvádí, kde se tyto katarakty nacházejí, takže: první nilský katarakt se nachází jižně od Asuánu, druhý  několik málo kilometrů jižně od hranic Egypta se Súdánem, třetí kousek pod dvacátou rovnoběžkou, čtvrtý a pátý  přibližně ve stejné poloze na osmnácté rovnoběžce (nad městy Karína a Atbara, Nil mezi oběma katarakty vytváří velký k severu vystupující zákrut) a konečně šestý katarakt se nachází několik kilometrů severně od hlavního města Súdánu – Chartumu, přibližně na úrovni ústí řeky Senegal do Atlantského oceánu (západní pobřeží Afriky).


Počasí

V Egyptě je na české poměry velice hezky. Teploty často v létě překračují 40 oC, zvlášť ve Středním a Horním Egyptě a pochopitelně v pouštních oblastech. K výraznějšímu zlomu dochází přibližně v říjnu a listopadu. V zimních měsících jsou teploty v Egyptě přijatelnější pro cestování (zima je zde považována za turistickou sezónu), v Káhiře se pohybují okolo 20 oC, na jihu v okolí Asuánu pak kolem 30 oC. Je třeba upozornit na nepříjemně studené noci v zimních měsících, zejména v poušti. V zimních měsících můžete zažít déšť nejen na severu území, což je typické např. pro Alexandrii a částečně i pro Káhiru, ale díky vypařování vody z obrovské plochy Asuánské přehrady, i v Horním Egyptě. Na pobřeží Rudého moře je proměnlivost počasí častější, hlavně od pozdnějšího podzimu do jara, ale nemusí mít bezprostředně za následek deště a stále je zde rozhodně příjemněji než u nás. Moře se od ledna pohybuje okolo 20 - 22 oC a většinou fouká studený vítr. Toto počasí trvá až do března.

 

 

 

 

 

 

      .: Shoutííík:. 

  GuestBook!!!

 © 2006 by Freya Sincereblue Zaraza